Home Comic Books 32nd Annual Eisner Awards Winners Announced

32nd Annual Eisner Awards Winners Announced

46
0

Press Release:

The 32nd Annual Will Eisner Comic Industry Awards were presented at a virtual ceremony on Friday evening, July 24. (Click here to watch this year’s ceremony.)

The top winners of the evening were Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O’Connell’s graphic novel Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (Best Publication for Teens, Best Writer, Best Penciller/Inker; published by First Second/Macmillan) and G. Willow Wilson and Christian Ward’s comic book series Invisible Kingdom (Best New Series, Best Writer, Best Painter; published by Berger Books/Dark Horse).

Multiple Eisners also went to Lynda Barry for Making Comics (Best Comics-Related Book, Best Publication Design; published by Drawn & Quarterly); Raina Telgelemier for Guts (Best Publication for Kids, Best Writer/Artist; published by Scholastic/Graphix); and Stan Sakai for Best Lettering (on Usagi Yojimbo, published by IDW) and Best Archival Collection/Project (Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: The Complete Grasscutter; IDW).

The Best Graphic Album–New trophy went to Are You Listening by Tillie Walden (published by First Second/Macmillan), while Best Reality-Based Work was awarded to George Takei’s memoir They Called Us Enemy (by Justin Eisinger, Steve Scott, and Harmony Becker, published by IDW/Top Shelf). In the comics categories, Image’s Bitter Root by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene won Best Continuing Series, while Best Limited Series went to Little Bird by Darcy Van Poelgeest and Ian Bertram (also Image).

The publisher that can boast the most winners is Dark Horse, with the three for Invisible Kingdom plus Best Adaptation for Snow, Glass, Apples by Neil Gaiman and Colleen Doran and a share of Dave Stewart’s award for Best Coloring. Other publishers with multiple awards include First Second/Macmillan (for Laura Dean and Are You Listening); Image for Continuing Series, Limited Series, Cover Artist (Emma Rios, Deadly Class), and shared Coloring; IDW for Sakai’s works and They Called Us Enemy; and Drawn & Quarterly for Making Comics and for Best Short Story (Ebony Flowers’ “Hot Comb”). Publishers with two trophies each include Fantagraphics, Scholastic Graphix, and VIZ Media.

The event was hosted by voice actor/comedian Phil LaMarr (MadTV, Samurai Jack, Futurama, Justice League), who announced the nominees and winners in 31 categories. Eisner Awards Administrator Jackie Estrada opened and closed the ceremony.

Sergio Aragonés presented the Hall of Fame Awards. The Judges’ Choices were Nell Brinkley and E. Simms Campbell. The elected inductees were Alison Bechdel, Howard Cruse, Louise Simonson, Stan Sakai, Don and Maggie Thompson, and Bill Watterson. Bechdel, Simonson, Sakai, and Thompson all accepted their awards via videos; Cruse’s husband, Ed Sederbaum, accepted on Howard’s behalf.

The Bob Clampett Humanitarian Award, presented by Bob’s daughter Ruth Clampett, had three recipients this year: The Hero Initiative, Creators4Comics, and Comicbook United Fund.

The Eisner Awards are part of, and underwritten by, Comic-Con International: San Diego, a nonprofit educational organization dedicated to creating awareness of and appreciation for comics and related popular art forms, primarily through the presentation of conventions and events that celebrate the historic and ongoing contributions of comics to art and culture.


2020 Eisner Awards Winners

Best Short Story

“Hot Comb,” by Ebony Flowers, in Hot Comb (Drawn & Quarterly)

Best Single Issue/One-Shot

Our Favorite Thing Is My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)

Best Continuing Series

Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)

Best Limited Series

Little Bird by Darcy Van Poelgeest and Ian Bertram (Image)

Best New Series

Invisible Kingdom, by G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger Books/Dark Horse)

Best Publication for Early Readers

Comics: Easy as ABC, by Ivan Brunetti (TOON)

Best Publication for Kids

Guts, by Raina Telgemeier (Scholastic Graphix)

Best Publication for Teens

Laura Dean Keeps Breaking Up with Me, by Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O’Connell (First Second/Macmillan)

Best Humor Publication

The Way of the Househusband, vol. 1, by Kousuke Oono, translation by Sheldon Drzka (VIZ Media)

Best Anthology

Drawing Power: Women’s Stories of Sexual Violence, Harassment, and Survival, edited by Diane Noomin (Abrams)

Best Reality-Based Work

They Called Us Enemy, by George Takei, Justin Eisinger, Steven Scott, and Harmony Becker (Top Shelf)

Best Graphic Album—New

Are You Listening? by Tillie Walden (First Second/Macmillan)

Best Graphic Album—Reprint

LaGuardia, by Nnedi Okorafor and Tana Ford (Berger Books/Dark Horse)

Best Adaptation from Another Medium

Snow, Glass, Apples, by Neil Gaiman and Colleen Doran (Dark Horse Books)

Best U.S. Edition of International Material

The House, by Paco Roca, translation by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material—Asia (TIE)

Cats of the Louvre, by Taiyo Matsumoto, translation by Michael Arias (VIZ Media)

Witch Hat Atelier, by Kamome Shirahama, translation by Stephen Kohler (Kodansha)

Best Archival Collection/Project—Strips

Krazy Kat: The Complete Color Sundays, by George Herriman, edited by Alexander Braun (TASCHEN)

Best Archival Collection/Project—Comic Books

Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: The Complete Grasscutter Artist Select, by Stan Sakai, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best Writer

Mariko Tamaki, Harley Quinn: Breaking Glass (DC); Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan); Archie (Archie)

Best Writer/Artist

Raina Telgemeier, Guts (Scholastic Graphix)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

Rosemary Valero-O’Connell, Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan)

Best Painter/Digital Artist

Christian Ward, Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse)

Best Cover Artist

Emma Rios, Pretty Deadly (Image)

Best Coloring

Dave Stewart, Black Hammer, B.P.R.D.: The Devil You Know, Hellboy and the BPRD (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Silver Surfer Black, Spider-Man (Marvel)

Best Lettering

Stan Sakai, Usagi Yojimbo (IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Women Write About Comics, edited by Nola Pfau and Wendy Browne, www.WomenWriteAboutComics.com

Best Comics-Related Book

Making Comics, by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Best Academic/Scholarly Work

EC Comics: Race, Shock, and Social Protest, by Qiana Whitted (Rutgers University Press)

Best Publication Design

Making Comics, designed by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Best Digital Comic

Afterlift, by Chip Zdarsky and Jason Loo (comiXology Originals)

Best Webcomic

Fried Rice, by Erica Eng, https://friedricecomic.tumblr.com

Hall of Fame
Judges’ Choices: Nell Brinkley, E. Simms Campbell
Voters’ Choices: Alison Bechdel, Howard Cruse, Stan Sakai, Louise Simonson, Don and Maggie Thompson, Bill Watterson

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.